Armut
Ayva
Badem
Ceviz
Dut
Elma
Erik
İncir
Kayısı
Kiraz
Kivi
Mandalina
Muz
Nar
Nektarin
Portakal
Şeftali
Üzüm
Vişne
Yaban Mersini
Zeytin
Dut Ağacı, birçok farklı çeşitleri olan ve dünya genelinde kendine has iklim türü aramayan ve sadece toprağının geçirgenlik özeliği olmasına bağlı yetişen ağaç türüdür. Dut ağaçları asıl olarak vatanı diyebileceği ve tarihsel olarak geçmişi uzunan yer Çin' dir. Çinde bir çok çeşitleri üretilmektedir. Dut ağacı uzun ömürlü bir ağaç türüdür. Aynı zamanda kendine has özellikleri mevcuttur. Bu özellikler; silindirik kalınca bir gövde üzerine oluşan dut ağaçları 15 metreye kadar uzayabilmektedir. Aynı zamanda bu gövde üzerinde üst kısımında dallar topluluğu olan dut ağacının yaprakları kalp şeklindedir. Dut ağaçları diğer meyvelere göre hem acısı hem tatlısı hemde acısı gibi bir çok tatta ve renkte dut meyveleri vermektedir. Dut ağaçları dış yapısı olarakta ilginç bir ağaçtır. Ağacın gövdesi ve dalları damarlarla çevrili ve parçalı bir şekildedir. Dünya genelinde yetiştirilen dut ağaçları çeşitleri kısaca sıralayacak olursak; Çin Dutu, Morus Wittiriom Dutu, Morus Trilobota dutu, Ihlamur Dutu, Kırmızı Dut, Himalaya Dutu, morus Notabalis Dutu, Kara Dut, Teksas Dutu, Moğol Dutu, Afrika Dutu, Ak Dut, Morus Cathayana Dutu, Morus Celtidfolia Dutu, Morus Liboensis Dutu, Morus Macroura dutu gibi dünya üzerinde yetiştirilen dut çeşitleridir.

Dünya Genelinde Yetiştirilen Dut Ağacının Kullanım Alanları; Dut ağaçları, dünya üzerinde özellikle Çin'de çok yaygın olan ağaç türüdür. Özel olarak bahçeler tahsis edilerek bir çok çiftçiler ve fabrikalar tarafından dut ağaçları yetiştirilmektedir. Dut ağaçları, yapraklarını ipek böcekleri çok sevdiğinden ve yapraklarından beslendikleri için bir nevi fabrikalar ve entegrelerde dut ağacı ipek böceklerinin yaşam alanları için ekilmektedir. Bundan dolayı ipek böcekleri ile tekstil sanayisinde kullanılmaktadır. İpek elbise, ipek eşarp vb gibi giyim olarak üretilmektedir. Bunların yanında dut ağaçları oldukça şifalı bir besin kaynağıdır. İlaç sanayisinde dut ağaçları kullanılmaktadır. Bunun dışında dut ağaçlarını besin olarak tüketilmektedir.

Türkiye'de Yetiştirilen Dut Ağacı Türleri Ve Kullanım Alanları; Türkiye'de yetiştirilen dut ağaçları, 2 çeşittir. Bunlar, kara dut ve ak dut çeşitleridir. Genel olarak yetiştirilen ak dutlar pekmez yapımı ve kurutularak çerez olarak kullanılmaktadır. Bunların yanında ak dutlar meyve olarakta tüketilmekdir. Kara dutlar ise; genel olarak ilaç sanayisinde kullanılmaktadır. Yetiştirildiği asıl alan Elazığ ve çevresinde karadutlar Türkiye'de yetiştirilen en fazla bölgedir. Dutların Türkiye'de yetiştirilme tarihçesi oldukça eskiye dayanmaktadır. Genel bir rivayete göre dutların asıl yetiştirildiği alan asya kıtasıdır. Ve dünya genelinde kabul edilen dut ile özdeşleşmiş olan ülke Çin tarafından ilk yetiştirilmesi yapılmış ve asyadan anadoluya göç eden Türk toplumundan kalma bir miras olarak görülmektedir. Dut ağaçları konar göçer Türk toplumundan miras kaldığı ve çinin baskısında kurtulmak isteyen ve fetih mücadelesi ile batıya ilerleyen türk kavimlerinin anadoluya girmesiyle ilk olarak anadoluda yetiştirilmiş olan dutlar geçmişden günümüze kadar kullanılan ağaç türüdür.


Adıyaman Kent Ormanı
Afyonkarahisar Kent Ormanı
Amasya Kent Ormanı
Ankara Kent Ormanı
Antalya Kent Ormanı
Ardahan Kent Ormanı
Artvin Kent Ormanı
Balıkesir Kent Ormanı
Bilecik Kent Ormanı
Bolu Kent Ormanı
Burdur Kent Ormanı
Bursa Kent Ormanı
Çanakkale Kent Ormanı
Çankırı Kent Ormanı
Çorum Kent Ormanı
Denizli Kent Ormanı
Diyarbakır Kent Ormanı
Düzce Kent Ormanı
Erzurum Kent Ormanı
Eskişehir Kent Ormanı
Şanlıurfa Kent Ormanı
Giresun Espiye Kent Ormanı
Giresun Ünye Kent Ormanı
Gümüflhane Kent Ormanı
Hatay Kırıkhan Kent Ormanı
Isparta Eğirdir Kent Ormanı
Isparta Kent Ormanı
Isparta Sütçüler Kent Ormanı
İstanbul Kent Ormanı
İzmir Kent Ormanı
Kahramanmarafl Kent Ormanı
Karabük Kent Ormanı
Karabük Safranbolu Kent Ormanı
Karabük Yenice Kent Ormanı
Karaman Yunus Emre Kent Ormanı
Kastamonu Kent Ormanı
Kırıkkale Kent Ormanı
Kilis Kent Ormanı
Kütahya Domaniç Ebe Çamlığı Kent Ormanı
Kütahya Kent Ormanı
Manisa Akhisar Kent Ormanı
Manisa Gördes Kent Ormanı
Manisa Kent Ormanı
Mersin Kent Ormanı
Muğla Kent Ormanı
Niğde Kent Ormanı
Ordu Kent Ormanı
Osmaniye Kent Ormanı
Sakarya Kent Ormanı
Samsun Kent Ormanı
Sinop Kent Ormanı
Sivas Kent Ormanı
Tokat Kent Ormanı
Uflak Kent Ormanı
Edirne Kent Ormanı
Yalova Kent Ormanı
Kocaeli Kent Ormanı
Elazığ Kent Ormanı
Konya Mevlana Kent Ormanı
Yozgat Kent Ormanı
Erzincan Atatürk Kent Ormanı
Konya Akşehir Kent Ormanı
Zonguldak Kent Ormanı