Armut
Ayva
Badem
Ceviz
Dut
Elma
Erik
İncir
Kayısı
Kiraz
Kivi
Mandalina
Muz
Nar
Nektarin
Portakal
Şeftali
Üzüm
Vişne
Yaban Mersini
Zeytin
Elma ağacı, Gülgillerden olan elma ağacı en çok dikilen ağaç türleri arasındadır. Türkiye'de hatta dünya genelinde en çok tüketilen meyve olan elmanın 25 türü ve 6.500 olacak şekilde de çeşidi bulunmaktadır. Ana vatanı olarak ülkemizi de sınırları içine alan Asya'dır. İklimsel bir sebep olmadığı sürece bir çok yörede rahatça yetişebilmektedir. Boyutu 7-8 m'ye kadar erişebilen elma ağaçlarının, türe bağlı olarak koyu gri tondan pembe tona kadar farklılık gösteren silindirik biçimde düzenli bir gövde yapısı mevcuttur. Eski zamanlardan beri ekimi ve dikimi yapılan mutedil bir iklim meyvesidir.

Elma çeşitleri genellikle kendine kısır bir yapıya sahiptir. Yani kendi çiçek tozu ile döllenen bir yapısı yoktur. Bu kısırlık çeşitlere göre tam kısır ya da kısmi kısırdır. Kendi kendine döllenebilenler de bile yabancı döllenme yolu ile meyve elde edilirse bu meyveler daha kaliteli olacaktır. Bu nedenle elma bahçesi kurulurken dikkat edilmesi gereken şey bu döllenmeyi sağlayacak güzel bir çeşit karışımın uygulanmasına özen gösterilmelidir.

Dünya üzerinde bulunan 6.500 elma çeşidinin 460 tanesi ülkemiz sınırları içerisinde yetişmektedir. Elma çeşitleri arasında dünya pazarında talep gören ve ülkemiz şartlarına uyum sağladıkları için standartlarımız arasına alınan yerli ve yabancı elma çeşitleri arasına Amasya elması, Starking elması, Golden elması, Graverstein elması, Tonathan elması, Rombuti elması girmektedir.

Soğuk mutedil iklim ağaçlarından biri olduğu için dünya üzerinde en yukarıdaki kuzey enlemde Yani İsveç'te dahi ekonomik bir çerçeve de yetişme alanı bulmuştur. Elma 35 enlem derecesinden düşük yerlerde ve alçak bölgelerde yetişmez. Sadece yüksek yerlere uyum sağlayan bir ağaç türüdür. Ülkemizde Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'nun sıcak ve kurak kesimlerinde 800 m'den daha yüksek yerlerde yetişen bir ağaç türüdür. Kış soğuklarına karşı dayanıklı bir ağaçtır. Hatta yaşlı sürgünleri -20 dereceye kadar dayanma kapasitesine sahiptir. Fakat meyveler ve çiçekler -2,-3 derecede donar ve dökülürler.

Elma ağacı açısından en uygun topraklar, içerisinde normal miktarda kireci ve gerektiği kadar da humusu bulunan tınlı, tınlı-kumlu ya da kumlu tınlı geçirgenlik özelliği bulunan topraklardır. Bu ağaç köklerini derine salmadığı için aşırı nemli ve ağır killi topraklarda armut ağacı kadar zarar görmezler. Taban suyunun1 m'den daha fazla olması gerekir. Elma ağacı için en uygun toprak reaksiyonu pH 6-8 arasıdır.

Elma bahçesi kurulmak isteniyorsa fidanlıklarda büyütülmüş aşılı fidanlarla yapmak en akıllıca olanıdır. Elma fidanı yetiştirmede en çok tercih edilen aşı çeşidi durgun göz aşısıdır. Bu aşı ülkemizde Temmuz 15'den Ağustos ayı bitimine kadar yapılmaktadır.

Elma yetiştirilen meyve türleri içerisinde en fazla kar getirenlerden bir tanesidir. Üretimi bilinçli bir şekilde yapıldığı takdirde dönümünden aşağı yukarı 300-600 kg meyve hasat edilebilmektedir. İyi bakım yapıldığı zamanlarda bu sayı 1000 kg'a kadar çıkmaktadır. Bu seviye kimi ülkelerde üç tonu geçmektedir. Elma tüketme kapasitemiz birey başına 20 kg kadar olup, dünya üzerinde en çok elma tüketen ülkeler arasında bulunmaktayız.


Adıyaman Kent Ormanı
Afyonkarahisar Kent Ormanı
Amasya Kent Ormanı
Ankara Kent Ormanı
Antalya Kent Ormanı
Ardahan Kent Ormanı
Artvin Kent Ormanı
Balıkesir Kent Ormanı
Bilecik Kent Ormanı
Bolu Kent Ormanı
Burdur Kent Ormanı
Bursa Kent Ormanı
Çanakkale Kent Ormanı
Çankırı Kent Ormanı
Çorum Kent Ormanı
Denizli Kent Ormanı
Diyarbakır Kent Ormanı
Düzce Kent Ormanı
Erzurum Kent Ormanı
Eskişehir Kent Ormanı
Şanlıurfa Kent Ormanı
Giresun Espiye Kent Ormanı
Giresun Ünye Kent Ormanı
Gümüflhane Kent Ormanı
Hatay Kırıkhan Kent Ormanı
Isparta Eğirdir Kent Ormanı
Isparta Kent Ormanı
Isparta Sütçüler Kent Ormanı
İstanbul Kent Ormanı
İzmir Kent Ormanı
Kahramanmarafl Kent Ormanı
Karabük Kent Ormanı
Karabük Safranbolu Kent Ormanı
Karabük Yenice Kent Ormanı
Karaman Yunus Emre Kent Ormanı
Kastamonu Kent Ormanı
Kırıkkale Kent Ormanı
Kilis Kent Ormanı
Kütahya Domaniç Ebe Çamlığı Kent Ormanı
Kütahya Kent Ormanı
Manisa Akhisar Kent Ormanı
Manisa Gördes Kent Ormanı
Manisa Kent Ormanı
Mersin Kent Ormanı
Muğla Kent Ormanı
Niğde Kent Ormanı
Ordu Kent Ormanı
Osmaniye Kent Ormanı
Sakarya Kent Ormanı
Samsun Kent Ormanı
Sinop Kent Ormanı
Sivas Kent Ormanı
Tokat Kent Ormanı
Uflak Kent Ormanı
Edirne Kent Ormanı
Yalova Kent Ormanı
Kocaeli Kent Ormanı
Elazığ Kent Ormanı
Konya Mevlana Kent Ormanı
Yozgat Kent Ormanı
Erzincan Atatürk Kent Ormanı
Konya Akşehir Kent Ormanı
Zonguldak Kent Ormanı