Armut
Ayva
Badem
Ceviz
Dut
Elma
Erik
İncir
Kayısı
Kiraz
Kivi
Mandalina
Muz
Nar
Nektarin
Portakal
Şeftali
Üzüm
Vişne
Yaban Mersini
Zeytin
Erik Ağacı, Erik gülgiller ailesinden Prunus cinsinden meyvesi yenen ağaç çeşitlerinin ortak adıdır. Türkiye'de Doğu Anadolu'nun yüksek yayları ile Güneydoğu Anadolu'nun kurak ve sıcak yerleri hariç diğer taraflarda yetişen bir ağaç türüdür. Erkenci dönem can eriği yaz ortasında yetişeni ise Japon eriği takip eder. Ağustosta yetişmeye başlayan Avrupa eriği ise ekim ayına yenilir. Değişik dönemlerde yetişen eriğin, değişik şekil ve olgunluktaki meyvelerinin ince kabuğu, türüne göre yeşil, sarı, kırmızı ve mor renktedirler. Türkiye'de en bilinmiş erik çeşitleri can eriği, papaz eriği, mürdüm eriği ve tatlı üryani eriğidir.

Anayurdu Anadolu olan erikler, dünyanın farklı iklim yerlerine göçler ve savaşlar nedeniyle adapte olmuşlardır. Kafkasya ve Hazar Deniz'i etrafından dünyaya yayıldığı varsayılmaktadır. Prunus instita isimli farklı erik türünün yurdu ise Şam bölgesidir. Bütün dünyadaki erik çeşitlerinin sayısı, 2.000'den çoktur. Türkiye'de üretilen çeşitlerin sayısı da 200!ün üstündedir.

Erikler yetişme zamanlarında, kullanma durumlarına göre çeşitlere ayrılırlar. Türkiye Milli Bağ-Bahçe Komitesinin Türkiye'de üretilmesine tavsiye ettiği ürünler; Can, Santa Roj, Red Kennen, Climax, Formas, Reine Claude Violette, Reine Claude Verte, President, Giant, Red Heart, Stanley, Köstendil, Karagöynük, Üryani, D'Agant'tır.

Eril ağaçları tür ve çeşitlerine göre uzun boylu ağaçları oluşturdukları gibi, küçük boylu ağaçlar veya çalı gibi olanları vardır. Sert çekirdekli meyve ağacı olan eriğin iç kısımlarının sertleşmesi ile sert çekirdek kabuğu oluşur. Yenilenen tarafı etli ve suludur. Meyveleri her bakımdan birbirinden farklıdır. Tohumları acıdır. Erik çeşitleri, tohumu türünden kendine verimli, kendine kısmen verimli ve kendine kısır olarak üç grup olarak toplanır. Kendine kısmen verimli çeşitlerden de güzel ürün sağlanması için, tohum teşekkülü çeşitlerine ihtiyaç vardır.

Erik ağcı farklı toprak tiplerinde yetişmekle beraber en iyi olarak besin maddesince zengin, humuslu, sıcak, mümkün olduğunca nemli, orta derin ve derin topraklarda daha iyi olgunlaşır. Kültür eril çeşitleri çelik ve aşıyla yetiştirilir. Fidanlıklarda en fazla durgun göz aşısı kullanılır. Kültür erik çeşitleri için en uygun erik türleri; şeftali, kayısı ve badem anaç olarak kullanılır. Meyvelerinde şekerler, pektin ve organik asitler mevcuttur. Meyve olarak tüketilir. Kurutularak hoşaf ve farklı yörelerde pestil yapımında kullanılır.

Erik içeriğinde B vitaminleri bulunmaktadır, ayrıca potasyum ve magnezyum minerali durumundan da zengin bir meyvedir. 100 gr taze erik; 66 kalori, 17.8 gr karbonhidrat, 299mg potasyum, 17mg fosfor, 2 mg sodyum, 18 mg potasyum, 0.5 mg demir, 0.4 mg lif, bulunmaktadır. Ayrıca A, B1, B2, B3, B6,C, E vitaminleri bulunmaktadır. Yaz meyvesidir.


Adıyaman Kent Ormanı
Afyonkarahisar Kent Ormanı
Amasya Kent Ormanı
Ankara Kent Ormanı
Antalya Kent Ormanı
Ardahan Kent Ormanı
Artvin Kent Ormanı
Balıkesir Kent Ormanı
Bilecik Kent Ormanı
Bolu Kent Ormanı
Burdur Kent Ormanı
Bursa Kent Ormanı
Çanakkale Kent Ormanı
Çankırı Kent Ormanı
Çorum Kent Ormanı
Denizli Kent Ormanı
Diyarbakır Kent Ormanı
Düzce Kent Ormanı
Erzurum Kent Ormanı
Eskişehir Kent Ormanı
Şanlıurfa Kent Ormanı
Giresun Espiye Kent Ormanı
Giresun Ünye Kent Ormanı
Gümüflhane Kent Ormanı
Hatay Kırıkhan Kent Ormanı
Isparta Eğirdir Kent Ormanı
Isparta Kent Ormanı
Isparta Sütçüler Kent Ormanı
İstanbul Kent Ormanı
İzmir Kent Ormanı
Kahramanmarafl Kent Ormanı
Karabük Kent Ormanı
Karabük Safranbolu Kent Ormanı
Karabük Yenice Kent Ormanı
Karaman Yunus Emre Kent Ormanı
Kastamonu Kent Ormanı
Kırıkkale Kent Ormanı
Kilis Kent Ormanı
Kütahya Domaniç Ebe Çamlığı Kent Ormanı
Kütahya Kent Ormanı
Manisa Akhisar Kent Ormanı
Manisa Gördes Kent Ormanı
Manisa Kent Ormanı
Mersin Kent Ormanı
Muğla Kent Ormanı
Niğde Kent Ormanı
Ordu Kent Ormanı
Osmaniye Kent Ormanı
Sakarya Kent Ormanı
Samsun Kent Ormanı
Sinop Kent Ormanı
Sivas Kent Ormanı
Tokat Kent Ormanı
Uflak Kent Ormanı
Edirne Kent Ormanı
Yalova Kent Ormanı
Kocaeli Kent Ormanı
Elazığ Kent Ormanı
Konya Mevlana Kent Ormanı
Yozgat Kent Ormanı
Erzincan Atatürk Kent Ormanı
Konya Akşehir Kent Ormanı
Zonguldak Kent Ormanı