Armut
Ayva
Badem
Ceviz
Dut
Elma
Erik
İncir
Kayısı
Kiraz
Kivi
Mandalina
Muz
Nar
Nektarin
Portakal
Şeftali
Üzüm
Vişne
Yaban Mersini
Zeytin
İncir ağacı, ülkemizde de yetişen en önemli ağaçlardan biri olarak geniş yapraklı bir ağaçtır. Bir kısmının sadece süs ağacı olması söz konusu iken kalanlarının yemiş olarak yetiştirildiğini görebilmek mümkündür. Özellikle ülkemizde yetiştirilenlerin daha çok yemiş olması söz konusu olmakla beraber incir fidanı olarak Aydın ilinde kültür bitkisi olarak çok geniş bi alanda yetiştirilmektedir.

İncir fidanına baktığımız zaman 30 metreye kadar uzayabilme özelliği bulunduğunu görebiliyoruz. Ağacının ise normal boyda budanması ve ağacın ürününü devşirebileceği boya getirilmesi gerekmektedir. Genel olarak baktığımız zaman 15 metreyle 2 metre asında budanmakta olan ağaçların meyvesinin alınmadığı görülmektedir.

İncir ağacı fidanının dünyanın ılıman iklim özelliklerine sahip olan pek çok yerinde yetişmekte olduğunu görebiliyoruz. Bu ağaç kışları ılık, yazları ise kuru ve sıcak yerler istemektedir. Bu açıdan yıllık ortalama sıcaklığı 18-20 derece civarında olan yerlerde bu ağaç rahatlıkla yetişebilmektedir. Ayrıca bu ağacın yetiştirildiği yerin Mayıs ile Ekim ayları arasında olan sıcaklıklarının da çok yüksek olması gerekir.

Ağacın meyvesinin olgunluğa erişebilmesi için ve yemiş olarak kurutma işleminin yapılabilmesi için sıcaklığın yüksek olması ve hatta Yaz mevsimi ve Sonbaharın ilk yarısında sıcaklıkların 30 derecenin üzerinde olması çok önemlidir. Kış mevsiminde yapraklarını döken bir ağaç olan incir ağacı -9 derecenin altında olan soğuklardan çok fazla etkilenmektedir. Özellikle de genç ağaçların Ekim Kasım aylarında sıcaklıklarının sıfırın altına düşmesi olumsuz bir etki yapar.

İlkbahar ayları olan Mart sonu ve Nisan ayında -1 derece ve daha düşük olan ilkbahar donlarının yen sürgünlerin büyümesini engellemesi ve zarar vermesi söz konusudur. Bu donma sonucunda ürünün azalması kaçınılmaz bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

İncir ağacının yıllık yağış miktarı ihtiyacının 625 mm civarında olduğunu görebilmek mümkündür. Eğer yıllık yağış miktarı 550 mm'in altına düşecek olursa ağacın sulanması gerekmektedir. Bu ağacın çok fazla neme sahip olan topraklar dışında hemen her toprak, kayalık ve taş arasında yetişmesi ve hatta epifit olarak başka bitkiler üzerinde de rahatlıkla yetişebildiğini görebilmek mümkündür.

İklim isteklerinin yanı sıra toprak isteklerinin de kuru incir kalitesi bakımından seçici olunması gereken bir husus olduğunu söyleyebiliriz. Kaliteli ürün için ideal şartlara bakacak olduğumuz zaman bu yerlerin derin, kumlu, killi, yeterli organik materyal ve kirece sahip olan topraklar olduğunu görebiliyoruz. Bu özelliklerdeki ağaçlar daha kolay gelişecek ve daha hızlı bir gelişime sahip olacaktır.


Adıyaman Kent Ormanı
Afyonkarahisar Kent Ormanı
Amasya Kent Ormanı
Ankara Kent Ormanı
Antalya Kent Ormanı
Ardahan Kent Ormanı
Artvin Kent Ormanı
Balıkesir Kent Ormanı
Bilecik Kent Ormanı
Bolu Kent Ormanı
Burdur Kent Ormanı
Bursa Kent Ormanı
Çanakkale Kent Ormanı
Çankırı Kent Ormanı
Çorum Kent Ormanı
Denizli Kent Ormanı
Diyarbakır Kent Ormanı
Düzce Kent Ormanı
Erzurum Kent Ormanı
Eskişehir Kent Ormanı
Şanlıurfa Kent Ormanı
Giresun Espiye Kent Ormanı
Giresun Ünye Kent Ormanı
Gümüflhane Kent Ormanı
Hatay Kırıkhan Kent Ormanı
Isparta Eğirdir Kent Ormanı
Isparta Kent Ormanı
Isparta Sütçüler Kent Ormanı
İstanbul Kent Ormanı
İzmir Kent Ormanı
Kahramanmarafl Kent Ormanı
Karabük Kent Ormanı
Karabük Safranbolu Kent Ormanı
Karabük Yenice Kent Ormanı
Karaman Yunus Emre Kent Ormanı
Kastamonu Kent Ormanı
Kırıkkale Kent Ormanı
Kilis Kent Ormanı
Kütahya Domaniç Ebe Çamlığı Kent Ormanı
Kütahya Kent Ormanı
Manisa Akhisar Kent Ormanı
Manisa Gördes Kent Ormanı
Manisa Kent Ormanı
Mersin Kent Ormanı
Muğla Kent Ormanı
Niğde Kent Ormanı
Ordu Kent Ormanı
Osmaniye Kent Ormanı
Sakarya Kent Ormanı
Samsun Kent Ormanı
Sinop Kent Ormanı
Sivas Kent Ormanı
Tokat Kent Ormanı
Uflak Kent Ormanı
Edirne Kent Ormanı
Yalova Kent Ormanı
Kocaeli Kent Ormanı
Elazığ Kent Ormanı
Konya Mevlana Kent Ormanı
Yozgat Kent Ormanı
Erzincan Atatürk Kent Ormanı
Konya Akşehir Kent Ormanı
Zonguldak Kent Ormanı