Armut
Ayva
Badem
Ceviz
Dut
Elma
Erik
İncir
Kayısı
Kiraz
Kivi
Mandalina
Muz
Nar
Nektarin
Portakal
Şeftali
Üzüm
Vişne
Yaban Mersini
Zeytin
Kiraz ağacı, Hazar denizi ile Karadeniz arasındaki kısım kirazın ana yurdu olarak bilinmektedir. Yurdumuzun neredeyse her bölgesinde kiraz üreticiliği yapılmaktadır. Kiraz ağacı ılıman iklimin ağacıdır. Ayrıca kiraz ağacı ılıman iklim meyve ağaçları arasında meyve hasatlarını en çabuk olgunlaştıran türdür. Kiraz ağaçları genel olarak 5-6 yaşında verim vermeye başlarlar. Tam anlamı ile verim sağlayabilmek için 10-12 yıl gibi bir büyüme ve olgunlaşma zamanına ihtiyaçları vardır.

Kiraz Ağacı Dikimi

Kiraz ağaçları yaz aylarının çok sıcak geçmediği, toprak ve havanın nem kapasitesinin yeterli olduğu ve yayla özelliklerine sahip 500-1800m rakıma sahip alanlarda üretilmektedir.

Kiraz Bahçesi Dikiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Kiraz bahçeleri rakım olarak 500-1800 m olan alanlarda dikilmelidir.
Kiraz ağacı dikilecek bahçenin toprağı analiz ettirilerek kiraz ekim ve dikimi için uygun olup olmadığı saptanmalıdır.
Bu bahçenin toprak dokusuna elverişli ve iklim yapısına uygun anaç ve çeşitler kullanılmalıdır.
Bahçeler tek çeşit kullanılarak kurulmamalıdır. Çünkü tek çeşit bahçe kurulması yetersiz döllenmeye ya da hiç döllenmemeye neden olmaktadır. Bir kiraz bahçesinde en azından bir kaç çeşit kiraz var olmalıdır. Bu çeşitlerin seçimleri de çok önemlidir. Zira birbirini dölleyebilecek çeşitler ekilmelidir. Bahçede döllenme sağlayacak çeşitten ziyade arı da bulundurulmalıdır. Döllenmeyle ilgili şöyle bir formül verilebilir. Mesela 9 tane bitki ekiliyorsa 8 adetinin asıl çeşit bir tanesinin dölleyici olarak dikilmesi gerekmektedir. Zaten bilinçli üreticilerin kiraz bahçesi oluştururken saptadığı temel bir çeşidi bulunmaktadır. Genel olarak kiraz bahçesinde de bir çeşit daha hakimdir arada sadece dölleyici olarak tercih edilen başka türler vardır. Kirazda grup kısırlığı da olabilmektedir. Bu durumda en iyi verimi alabilmek için birbirini en iyi dölleyen çeşitlerin var olması, ekolojik açıdan kaynaklanan riskin düşürülmesi, bir ya da bir buçuk aylık bir zaman diliminde pazar için kiraz oluşturabilmesi, hasat döneminde işçilik vb. açılardan dolayı zorluk yaşamamak için güzel bir çeşit planlaması şarttır. Ülkemizin ihracat açısından en popüler çeşidi ''0900 Ziraat'' dır. İhraç edilen ülkelerde ''Türk Kirazı'' diye nam salmıştır bir ürünümüzdür.
Kiraz dikimi yapılacak bahçede kiraz ağacının dikim sıklığına çok önem verilmelidir. Dikim işlemi ciddi bir iş olduğu için kesinlikle dikim tahtası kullanılmalıdır. Kiraz dikilmeden tarla ya da bahçe tesviye edilmelidir. Ayrıca 90 cm aralıkla dip kazan yardımıyla Ağustos-Eylül ayında muhakkak sürdürülmelidir. Kısmi taban suyu ya da su birikme gibi bir sıkıntı oluşma ihtimali varsa 40-50 m aralıklarla hendekler açılmalıdır. Kiraz ağaçlarının dikimi için en uygun mevsim sonbahardır. Dikim işlemi yapılırken açılan çukurlara bir kürek kadar da yanmış hayvan gübresi katılmalıdır ya da 100gr Triple Süperfosfat ile beraber 100 gr Amonyum Sülfat Dikim toprağına eklenmelidir. Yamaçta bulunan arazilerde baklava dilimi, sıra arası 5-6 m, sıra üzeri 3-4 m tarzında olabilir. Taban arazilerde ise dikilen çeşide göre sıra arası ve üzeri iyi bir biçimde havalanacak tarzda, iyi güneş görecek ve ağacın yan dalları birbirine karışmayacak şekilde dikim işlemi gerçekleştirilmelidir.


Adıyaman Kent Ormanı
Afyonkarahisar Kent Ormanı
Amasya Kent Ormanı
Ankara Kent Ormanı
Antalya Kent Ormanı
Ardahan Kent Ormanı
Artvin Kent Ormanı
Balıkesir Kent Ormanı
Bilecik Kent Ormanı
Bolu Kent Ormanı
Burdur Kent Ormanı
Bursa Kent Ormanı
Çanakkale Kent Ormanı
Çankırı Kent Ormanı
Çorum Kent Ormanı
Denizli Kent Ormanı
Diyarbakır Kent Ormanı
Düzce Kent Ormanı
Erzurum Kent Ormanı
Eskişehir Kent Ormanı
Şanlıurfa Kent Ormanı
Giresun Espiye Kent Ormanı
Giresun Ünye Kent Ormanı
Gümüflhane Kent Ormanı
Hatay Kırıkhan Kent Ormanı
Isparta Eğirdir Kent Ormanı
Isparta Kent Ormanı
Isparta Sütçüler Kent Ormanı
İstanbul Kent Ormanı
İzmir Kent Ormanı
Kahramanmarafl Kent Ormanı
Karabük Kent Ormanı
Karabük Safranbolu Kent Ormanı
Karabük Yenice Kent Ormanı
Karaman Yunus Emre Kent Ormanı
Kastamonu Kent Ormanı
Kırıkkale Kent Ormanı
Kilis Kent Ormanı
Kütahya Domaniç Ebe Çamlığı Kent Ormanı
Kütahya Kent Ormanı
Manisa Akhisar Kent Ormanı
Manisa Gördes Kent Ormanı
Manisa Kent Ormanı
Mersin Kent Ormanı
Muğla Kent Ormanı
Niğde Kent Ormanı
Ordu Kent Ormanı
Osmaniye Kent Ormanı
Sakarya Kent Ormanı
Samsun Kent Ormanı
Sinop Kent Ormanı
Sivas Kent Ormanı
Tokat Kent Ormanı
Uflak Kent Ormanı
Edirne Kent Ormanı
Yalova Kent Ormanı
Kocaeli Kent Ormanı
Elazığ Kent Ormanı
Konya Mevlana Kent Ormanı
Yozgat Kent Ormanı
Erzincan Atatürk Kent Ormanı
Konya Akşehir Kent Ormanı
Zonguldak Kent Ormanı