Armut
Ayva
Badem
Ceviz
Dut
Elma
Erik
İncir
Kayısı
Kiraz
Kivi
Mandalina
Muz
Nar
Nektarin
Portakal
Şeftali
Üzüm
Vişne
Yaban Mersini
Zeytin
Kivi ağacı; Bir orman kenarı bitkisi olarak kendi ortamlarında başka ağaçlara sarılarak tırmanan, bu nedenle metrelerce uzayan, kışın yapraklarını döken çok yıllık bir bitkidir. Birçok özelliği nedeniyle üzüm bitkisine benzemesinden kivi ağacına kivi asması veya kivi omcası da denilebilir.

Kivi ağacı şu bölümlerden oluşmaktadır:

Gövde: Kivi ağaçlarında gövde esnek yapıdadır. Sarılıcı özelliğiyle ekilmesinden itibaren bir desteğe bağlanarak düzgün büyümesi aynı zamanda dik durması sağlanmaktadır. Gövdesi ilerleyen zamanlarda odunlaşmasına rağmen bulunan yükünü kaldıramadığından muhakkak desteğe ihtiyaç duymaktadır.

Kollar: Gövdenin devamında varsayılan yaşlı sürüngenlerdir. Kollar destek organizmasının orta kısmına tutunmaktadır. Tahmini olarak 150 cm uzunluğunda ve ters yönde bırakılan iki adet kol, gövdesiyle kivi ağacının iskeletini meydana getirmektedir.

Çubuklar: Kollardan uzanan odunlaşmış sürgünlerdir. Sürgünlerin odunlaşması yaz aylarının orta kısmından başlar yaprak dökümünde artık sonlanır. Uygun koşulların sağlanması halinde boyları 6-7 metre arasında değişebilir. Sürgünlerin uç kısmı sarılıcı, tüylü ve kahve rengini alabilirler. Sürgünlerden kimisinin uç kısmı 5-6 yapraktan sonra körleşebilir.

Gözler: Yaşlı sürgünlerin üst kısmında bulunan yapraklar koltuklarından çıkarlar. İlkbaharda gözenekler patladığı için bir önceki vejetasyon kısmında gelişimini bitirmiş küçük sürgünler filizlenebilir. İlkbaharda devam eden genç sürgünlerin al kısımda bulunan gözlerinden çiçek salkımları oluşuyorsa buna verimli göz denir. Verimi bulunmayan gözlerde yalnızca sürgün ve yaprak taslakları yer almaktadır. Gözlerin verimli yada verimsiz olması geçen yılın gelişme koşullarına bağlıdır. Önceki yıl yapraklar yeterince güneş ışıkları, su ve besin alması ile meyve almak kaçınılmazdır.

Çiçekler: Kivi ağacında çiçekler yaprak koltuklarından teker teker yada salkım şeklinde oluşurlar. Ticari olarak özel yetiştirilen kivi çeşitleri 2 evciklidir. Dişi ve erkek bitkilerde çiçekler şekil olarak benzer görünseler de erkek çiçeklerde yumurtalıklar, dişi çiçeklerde ise polenlerin işlevi bulunmamaktadır. Dişi çiçeklerde polen tozlarının içi boş ve çiçekleri yumuşaktır. Bu çiçekler çimlenememektedir. Erkek çiçekler dişi çiçeklere göre 2-3 gün koruyabilirler. Döllenemeyen çiçeklerde renk beyaz kalır ve morfolojisi değişmez.

Meyve: Kivi ağacının meyveleri dişi çiçeğin gelişmesi ve olgunlaşması ile olgunlaşır. Olgun meyvenin kabuğu açık kahve rengidir. Tüy yapısı kısa ve yumuşaktır. Meyve rengi açık yeşildir. Kivi meyvesi %20 kadar kurudur, %80 kadar su oranı bulunmaktadır. Kivi meyvesi c vitamini bakımından hayli zengindir.

Yaprak: Kivi bitkisinde toplam iki bin yada üç bin olarak yaprak bulunur. Yapraklar sürgün üzerinde boğumların dip kısımlarından filizlenir. Yaprakların ortalama boyu 20 cm kadar olabilir. Yapraklar yapı olarak alt kısmı tüylü ve kenarları tüylüdür. Yapraklar bölgeden bölgeye değişerek aralık ayında dökülürler.

Kökler: Kivi saçak köklü sınıfında yer almaktadır. Kökler genellikle toprağın kırk santim üst tarafında yer alırlar. Kök kapasitesi toprak üstü organlarına kıyasla daha azdır. Toprak üstü bitkinin su ihtiyacını alabilmesi için toprakta gerekli miktarda su olması gerekir.


Adıyaman Kent Ormanı
Afyonkarahisar Kent Ormanı
Amasya Kent Ormanı
Ankara Kent Ormanı
Antalya Kent Ormanı
Ardahan Kent Ormanı
Artvin Kent Ormanı
Balıkesir Kent Ormanı
Bilecik Kent Ormanı
Bolu Kent Ormanı
Burdur Kent Ormanı
Bursa Kent Ormanı
Çanakkale Kent Ormanı
Çankırı Kent Ormanı
Çorum Kent Ormanı
Denizli Kent Ormanı
Diyarbakır Kent Ormanı
Düzce Kent Ormanı
Erzurum Kent Ormanı
Eskişehir Kent Ormanı
Şanlıurfa Kent Ormanı
Giresun Espiye Kent Ormanı
Giresun Ünye Kent Ormanı
Gümüflhane Kent Ormanı
Hatay Kırıkhan Kent Ormanı
Isparta Eğirdir Kent Ormanı
Isparta Kent Ormanı
Isparta Sütçüler Kent Ormanı
İstanbul Kent Ormanı
İzmir Kent Ormanı
Kahramanmarafl Kent Ormanı
Karabük Kent Ormanı
Karabük Safranbolu Kent Ormanı
Karabük Yenice Kent Ormanı
Karaman Yunus Emre Kent Ormanı
Kastamonu Kent Ormanı
Kırıkkale Kent Ormanı
Kilis Kent Ormanı
Kütahya Domaniç Ebe Çamlığı Kent Ormanı
Kütahya Kent Ormanı
Manisa Akhisar Kent Ormanı
Manisa Gördes Kent Ormanı
Manisa Kent Ormanı
Mersin Kent Ormanı
Muğla Kent Ormanı
Niğde Kent Ormanı
Ordu Kent Ormanı
Osmaniye Kent Ormanı
Sakarya Kent Ormanı
Samsun Kent Ormanı
Sinop Kent Ormanı
Sivas Kent Ormanı
Tokat Kent Ormanı
Uflak Kent Ormanı
Edirne Kent Ormanı
Yalova Kent Ormanı
Kocaeli Kent Ormanı
Elazığ Kent Ormanı
Konya Mevlana Kent Ormanı
Yozgat Kent Ormanı
Erzincan Atatürk Kent Ormanı
Konya Akşehir Kent Ormanı
Zonguldak Kent Ormanı