Armut
Ayva
Badem
Ceviz
Dut
Elma
Erik
İncir
Kayısı
Kiraz
Kivi
Mandalina
Muz
Nar
Nektarin
Portakal
Şeftali
Üzüm
Vişne
Yaban Mersini
Zeytin
Mandalina ağacı, Bu ağaç türü turunçgiller familyasından meyve verebilen bir kış meyvesidir. Meyvesinin adı da ağacının adı ile aynıdır. Mandalina ağacının saksıda yetişen minyatür türü de bulunmaktadır. Bir çok bitki hobisi olan insanların evlerinde bile rahatlıkla bakıp yetiştiği mandalina ağacı içeriğinde A ve C vitamini içermesinden dolayı kış mevsiminde soğuk algınlığı yada gribal durumların oluşmasından, insanların bu hastalıklara yakalanmasından korur. Mandalina ağacı, yaz kış yaprakları olan ver dökmeyen bir ağaçtır. Ama meyvelerinin kış aylarının içerisinde oluşturan bu ağaç hiç bir bakım yapılmadan bile belirli oranda meyve verebilen ve yaşamına sürdürebilen bir meyvedir. Yetiştiği yerler Akdeniz ve Ege bölgesidir.

Mandalina ağacının, ilk dikim zamanı ilkbahardır. Ortalama nisan ayına kadar dikimi yapılır. Dikim işlemi yapılmadan fidanda budama işlemi yapılır. Fidanları tutması ve toprağa bağlanıp yetişebilmesi için budama işlemi önemlidir. Naylon torbalar içerisindeki fidanlar genellikle gölgeli ortamlarda yetiştirildiğinden toprağa dikimi olmadan on beş gün önceden güneşte bekletilmelidir. Fidan toprağa dikilirken çok derine dikilmemesi çok önemlidir. Toprağa ekildiğinde can suyu dediğimiz suyun mutlaka verilmesi gerekir ki fidan toprakla ilk bağını kurabilsin.

Mandalina ağacı, toplu arazilerde yetiştiricilik olarak ekilmiş ve ticareti yapılıyor ise, belirli bakım işlemlerinin yapılması çok önemlidir. Bu bakımların dönemleri ve zamanları geldiğinde mutlaka yapılması gerekir ki bu sayede verimi en yüksek düzeye çıkarılır.

Mandalina bakımı;
Budama işlemi,
Ağacın dibinde toprağın rahatlanması gerekir.
Sulama,
Gübreleme,
Hasat şeklindedir.
Ağacın toprakla birleşip büyümeye başlaması ile kendini geliştiren ve dalları büyüyen yapısını taç şeklinde toplu halde olabilmesi için budama işlemi yapılır. Budama işlemi yapılırken ağacın dengeli ve kuvvetli bir şekilde büyümesine yardımcı olursunuz. Yetişme döneminde iklim koşullarının oluşturduğu yada zararlı böceklerden koruyabilmek için fidanın gelişen gövde kısmı kireçle sıvanır ki ağacın gelişmesi engel olacak bütün zararlılardan korunması sağlanır.

Mandalina ağacı, ılıman iklimlerde yetişebilen meyveleri sarı renkte olan,etli sulu bir yapıya sahip meyveleri vardır. Mandalina ağaçları sonbahar bitimine doğru beyaz çiçekleri açarak etrafına güzel kokular yayması ile dikkat çeken bir ağaçtır. Çiçeklerinin ortasında ilk mandalina meyvesinin tomurcuğu çiçeğin yaprakları dökmesi ile çiçeğin olduğu yerde gelişmeye başlar meyvesi yetişme süresinde tıpkı ağacın yaprakları gibi koyu bir yeşil rengine hakimdir. Gelişim evresinin bütün aşamalarında yeşil renkte olan meyvesi olgunlaşma evresi bittiğinde sarı veya turuncu renk alır. Böylelikle meyvesinin olgunlaştığını anlarız.

Mandalina ağacının, meyvelerinden bir çok vitamin ve mineral alırız. Meyvesinin kabuğu bile bir çok şeye faydalıdır. Doğadaki her bitkinin canlılar için sağlıklı bir tarafı vardır.


Adıyaman Kent Ormanı
Afyonkarahisar Kent Ormanı
Amasya Kent Ormanı
Ankara Kent Ormanı
Antalya Kent Ormanı
Ardahan Kent Ormanı
Artvin Kent Ormanı
Balıkesir Kent Ormanı
Bilecik Kent Ormanı
Bolu Kent Ormanı
Burdur Kent Ormanı
Bursa Kent Ormanı
Çanakkale Kent Ormanı
Çankırı Kent Ormanı
Çorum Kent Ormanı
Denizli Kent Ormanı
Diyarbakır Kent Ormanı
Düzce Kent Ormanı
Erzurum Kent Ormanı
Eskişehir Kent Ormanı
Şanlıurfa Kent Ormanı
Giresun Espiye Kent Ormanı
Giresun Ünye Kent Ormanı
Gümüflhane Kent Ormanı
Hatay Kırıkhan Kent Ormanı
Isparta Eğirdir Kent Ormanı
Isparta Kent Ormanı
Isparta Sütçüler Kent Ormanı
İstanbul Kent Ormanı
İzmir Kent Ormanı
Kahramanmarafl Kent Ormanı
Karabük Kent Ormanı
Karabük Safranbolu Kent Ormanı
Karabük Yenice Kent Ormanı
Karaman Yunus Emre Kent Ormanı
Kastamonu Kent Ormanı
Kırıkkale Kent Ormanı
Kilis Kent Ormanı
Kütahya Domaniç Ebe Çamlığı Kent Ormanı
Kütahya Kent Ormanı
Manisa Akhisar Kent Ormanı
Manisa Gördes Kent Ormanı
Manisa Kent Ormanı
Mersin Kent Ormanı
Muğla Kent Ormanı
Niğde Kent Ormanı
Ordu Kent Ormanı
Osmaniye Kent Ormanı
Sakarya Kent Ormanı
Samsun Kent Ormanı
Sinop Kent Ormanı
Sivas Kent Ormanı
Tokat Kent Ormanı
Uflak Kent Ormanı
Edirne Kent Ormanı
Yalova Kent Ormanı
Kocaeli Kent Ormanı
Elazığ Kent Ormanı
Konya Mevlana Kent Ormanı
Yozgat Kent Ormanı
Erzincan Atatürk Kent Ormanı
Konya Akşehir Kent Ormanı
Zonguldak Kent Ormanı