Armut
Ayva
Badem
Ceviz
Dut
Elma
Erik
İncir
Kayısı
Kiraz
Kivi
Mandalina
Muz
Nar
Nektarin
Portakal
Şeftali
Üzüm
Vişne
Yaban Mersini
Zeytin
Muz Ağacı, dünya genelinde en çok tüketilen meyvelerin başında yer almaktadır. muz, potasyum ve mineraller açısından oldukça zengin kaynaklara sahiptir. Muz ağacı, dünya çapında ortalama yıllık tüketim miktarı yüz milyon adet olarak tüketilmektedir. Bundan dolayı, muzlar dünya genelinde en çok tüketilen ve en değerli meyveler arasında gösterilmektedir. Muzların kalitesi de tüketilmesi kadar önemlidir. Bundan dolayı bakımları çok iyi yapılmalı ve kaliteli muzlar elde edebilmek için çok ince işçilik gerektiren ağaç türlerindedir. Muz ağaçları diğer ağaç türlerine göre bakımları daha ayrıntılı ve kaliteli bakımları gerçeleştirilir. Muz ağaçlarını yetiştiricilerine büyük oranda ekonomi katkı sağlamaktadır. Muz ağaçlarına yapılan bakım kadar kalite olarak aynı orantıda kaliteli muzlar yetiştirilmektedir. Malumunuz ekonomide bu kadar payı olan ve en çok tüketilen meyve çeşidi olan muzların ekonomi olarak kar elde edebilmek için bakımlarını çok iyi bilmeli ve ayrıntılı bir şekilde muz ağaçların bakımları gerçekleştirilmelidir. Bizde sizler için muz ağaçların bakımlarını ayrı başlıklar altında açıklayacak olursak;

Sulama; Muz ağaçları, yapısı gereği fazlasıyla yapraklara sahiptir. Bundan dolayı, muzların kaliteli olması için sulamanın muzlarda çok önemli yeri vardır. Çünkü muz ağaçlarında yaprakların fazla olmasından dolayı, muz ağaçlarında terleme oluşur. Oluşan bu terlemeler sonucu muz ağaçlarında su ihtiyacı fazlasıyla istenmektedir. Muz ağaçların su ihtiyaçlarını karşılamak için ayrı bir tarif yoktur. Çünkü her yerin sıcaklığı farklıdır. Bir muz bahçesinde bile bazı bölgeler gölge kalmaktadır. Bundan dolayı muz ağaçların toprakları her zaman nemli olmalıdır. Bunun ölçütünü de eliniz ile toprağa bakabilirsiniz. Muz ağaçlarının sulaması senenin her mevsimi gerçekleşebilir. Yani geçirmiş olduğunuz kışın yağışlar az olsa dahi sulamasını gerçekleştirmelisiniz. Yazları ise hemen hemen her gün kısa süreli olsada sulaması gerçekleşmelidir.

Sıcaklık Ve Konumu; Muz ağacı yetiştirmek istiyorsanız ilk olarak ekeceğiniz alanı iyi tespit etmelisiniz. Çünkü muz ağaçları genel olarak ortalama 20 derece sıcaklıkta ve muzların gelişimini sağlamaktadır. Yani çok aşırı sıcak ve çok soğuk bir alanda yetiştirilmemelidir. Hatta diğer bir başka uzun boylu ağaçların yanında yetiştirildiği takdirde daha çok verim alabilirsiniz. Diğer ağacın gölgesi muz ağaçların verimi esnasında istediği sıcaklık ortamını sağlamış olur. Muz ağaçları sıcaklıklara olduğu hassasiyet kadar soğuk havalara da hassas bir ağaçtır. Bundan dolayı, yetiştireceğiniz alan çok yüksek tepelerde olmamalıdır. Rüzgarın etkisiyle muz ağaçlarından verim alamayabilirsiniz.

Budama Ve Gübreleme; Muz ağaçlarında budama, diğer ağaçlar gibi dallarında budama gerçekleşmez. Budama işlemi, muz meyvelerinin olgunlaşması aşamasında yapraklarını alarak budaması gerçekleşir. Budama işlemini muzların güneşten daha çok faydalanması için olgunlaşma aşamasında sadece 6-7 yaprak kalacak şekilde diğerlerini budayın. Muz ağaçlarında gübreleme ise muz ağaçları nemli toprak istemesinden dolayı sizde organik gübrelerin yardımıyla toprağı hem nemli tutulmasını sağlayabilir. Hemde toprağın minarellerce zengin olmasını sağlayabilirsiniz.


Adıyaman Kent Ormanı
Afyonkarahisar Kent Ormanı
Amasya Kent Ormanı
Ankara Kent Ormanı
Antalya Kent Ormanı
Ardahan Kent Ormanı
Artvin Kent Ormanı
Balıkesir Kent Ormanı
Bilecik Kent Ormanı
Bolu Kent Ormanı
Burdur Kent Ormanı
Bursa Kent Ormanı
Çanakkale Kent Ormanı
Çankırı Kent Ormanı
Çorum Kent Ormanı
Denizli Kent Ormanı
Diyarbakır Kent Ormanı
Düzce Kent Ormanı
Erzurum Kent Ormanı
Eskişehir Kent Ormanı
Şanlıurfa Kent Ormanı
Giresun Espiye Kent Ormanı
Giresun Ünye Kent Ormanı
Gümüflhane Kent Ormanı
Hatay Kırıkhan Kent Ormanı
Isparta Eğirdir Kent Ormanı
Isparta Kent Ormanı
Isparta Sütçüler Kent Ormanı
İstanbul Kent Ormanı
İzmir Kent Ormanı
Kahramanmarafl Kent Ormanı
Karabük Kent Ormanı
Karabük Safranbolu Kent Ormanı
Karabük Yenice Kent Ormanı
Karaman Yunus Emre Kent Ormanı
Kastamonu Kent Ormanı
Kırıkkale Kent Ormanı
Kilis Kent Ormanı
Kütahya Domaniç Ebe Çamlığı Kent Ormanı
Kütahya Kent Ormanı
Manisa Akhisar Kent Ormanı
Manisa Gördes Kent Ormanı
Manisa Kent Ormanı
Mersin Kent Ormanı
Muğla Kent Ormanı
Niğde Kent Ormanı
Ordu Kent Ormanı
Osmaniye Kent Ormanı
Sakarya Kent Ormanı
Samsun Kent Ormanı
Sinop Kent Ormanı
Sivas Kent Ormanı
Tokat Kent Ormanı
Uflak Kent Ormanı
Edirne Kent Ormanı
Yalova Kent Ormanı
Kocaeli Kent Ormanı
Elazığ Kent Ormanı
Konya Mevlana Kent Ormanı
Yozgat Kent Ormanı
Erzincan Atatürk Kent Ormanı
Konya Akşehir Kent Ormanı
Zonguldak Kent Ormanı