Armut
Ayva
Badem
Ceviz
Dut
Elma
Erik
İncir
Kayısı
Kiraz
Kivi
Mandalina
Muz
Nar
Nektarin
Portakal
Şeftali
Üzüm
Vişne
Yaban Mersini
Zeytin
Nar ağacı, Ilıman iklimin ağaç türlerinden biridir. Ana yurdu, Ortadoğu, Anadolu, Kafkasya ile İran körfezi arasında kalan alan olup yüzyıllardır üretimi ve tüketimi yapılmaktadır. Nar ağacının kısa boylu olduğu için ekilen alanlarda fidan sayısı ve ürün miktarı çok, hasadı ilaçlama işlemi kolay, taşıma ve nakliye de zorluk çıkarmayan, uzun müddet pazara arz imkanı tanıyan bir bitkidir. Ülkemizin her yöresinde yetiştirilebilmektedir. Fakat üretim kapasitesi açısından Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde daha yaygındır.

Nar tatlı, mayhoş ve ekşi olarak üç değişik tada sahiptir. Bazı yörelerde değişik kullanım şekilleri vardır. Nar ağacının meyvesi çok işlevseldir. Bitki kökünden meyvesinin çekirdeğine kadar her ayrıntısıyla kullanılabilen bir endüstri meyvesidir denebilir. Nar ağacının meyvesi genel olarak taze bir biçimde tüketilmekte ise de bozulmadan kendini koruma süresi (2-3 ay) olduğu için farklı şekillerde de tüketilebilmektedir.

Demir, potasyum ve özellikle de C vitamini ihtiva eder. Ekşi olan nar sularından sirke ve sitrik asit elde edilmekte bu sular kaynatılıp koyu hale getirilerek de salatalar da limon yerine kullanılmaktadır.

Nar ağacı 1-5 m boyutunda çalı veya ağaççık biçiminde birden çok dalı olan, genç dalları köşeli, koltuk sürgün uç kısımları sivri ve iğne biçimindedir. Yaprakları yaz sürgünleri üstünde sık bir biçimde bulunmaktadır. Kenar kısımları tüylü, üst kısımları dumanlı gibi açık yeşil tonundadır. Çiçekleri ise iki eşeylidir. Ayrıca yaprakları kendine has kırmızı bazen sarı veya beyaz renge sahiptir. Çiçekleri diğer çiçekler gibi koku vermez. İlk açan çiçekler değil ilk açan çiçekler döküldükten sonra açan çiçekler meyve verimini sağlamaktadır. Don olaylarına denk gelmediği için pek etkilenmez. Çünkü çiçek açma süresi geç olduğu için kış donlarına pek denk gelmez. Gelse bile ikinci kez çiçek açtığı için üreticiyi pek zarara uğratmaz.

Bu ağacın meyveleri parlak kırmızı, sarımsı, yeşil veya beyazımsı tonda deri gibi bir yapıdan oluşan kabukla kaplanmış bir durumdadır. Bu meyve 5-15 cm çapları arasında ve küresel bir şekle sahiptir. Meyvesi içi açıldığı zaman tane tanedir. Tohumları da köşeli bir biçime sahiptir. Hasat mevsimi gelipte hasat edilen narlar dayanaklılığı olan kabuğu sayesinde depolanıp saklanması ya da taşınması aşamasında diğer meyve türlerine göre daha az zara görmektedirler. Büyük meyve yapısı olduğu için işçiliği de fazla uğraştırmaz çabuk biter. Nar ağaçları genel olarak erken meyveye yatarlar. Bakımlı olanlarından 4. yılda tam olarak verim elde edilebilir. Verimi aşağı yukarı 35-70 kg arasındadır.

Bazı çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz: Devedişi, Kadı, Lefon, Misk, Zivzik, Çekirdeksiz Hicaznarı, Keben,Katırbaşıdır. İklim ve toprak açısından pek seçici değillerdir. Deniz seviyesinden 1000 m yüksekliğe kadar her ortamda üretimi gerçekleştirilebilen nar ağacı genel olarak sıcak ve kurak iklimlerin meyvesi olarak bilinir. Ömürleri 150-200 arasında değişiklik göstermektedir. Genel olarak en çok etkileyen şey mantari hastalıklardır.


Adıyaman Kent Ormanı
Afyonkarahisar Kent Ormanı
Amasya Kent Ormanı
Ankara Kent Ormanı
Antalya Kent Ormanı
Ardahan Kent Ormanı
Artvin Kent Ormanı
Balıkesir Kent Ormanı
Bilecik Kent Ormanı
Bolu Kent Ormanı
Burdur Kent Ormanı
Bursa Kent Ormanı
Çanakkale Kent Ormanı
Çankırı Kent Ormanı
Çorum Kent Ormanı
Denizli Kent Ormanı
Diyarbakır Kent Ormanı
Düzce Kent Ormanı
Erzurum Kent Ormanı
Eskişehir Kent Ormanı
Şanlıurfa Kent Ormanı
Giresun Espiye Kent Ormanı
Giresun Ünye Kent Ormanı
Gümüflhane Kent Ormanı
Hatay Kırıkhan Kent Ormanı
Isparta Eğirdir Kent Ormanı
Isparta Kent Ormanı
Isparta Sütçüler Kent Ormanı
İstanbul Kent Ormanı
İzmir Kent Ormanı
Kahramanmarafl Kent Ormanı
Karabük Kent Ormanı
Karabük Safranbolu Kent Ormanı
Karabük Yenice Kent Ormanı
Karaman Yunus Emre Kent Ormanı
Kastamonu Kent Ormanı
Kırıkkale Kent Ormanı
Kilis Kent Ormanı
Kütahya Domaniç Ebe Çamlığı Kent Ormanı
Kütahya Kent Ormanı
Manisa Akhisar Kent Ormanı
Manisa Gördes Kent Ormanı
Manisa Kent Ormanı
Mersin Kent Ormanı
Muğla Kent Ormanı
Niğde Kent Ormanı
Ordu Kent Ormanı
Osmaniye Kent Ormanı
Sakarya Kent Ormanı
Samsun Kent Ormanı
Sinop Kent Ormanı
Sivas Kent Ormanı
Tokat Kent Ormanı
Uflak Kent Ormanı
Edirne Kent Ormanı
Yalova Kent Ormanı
Kocaeli Kent Ormanı
Elazığ Kent Ormanı
Konya Mevlana Kent Ormanı
Yozgat Kent Ormanı
Erzincan Atatürk Kent Ormanı
Konya Akşehir Kent Ormanı
Zonguldak Kent Ormanı