Armut
Ayva
Badem
Ceviz
Dut
Elma
Erik
İncir
Kayısı
Kiraz
Kivi
Mandalina
Muz
Nar
Nektarin
Portakal
Şeftali
Üzüm
Vişne
Yaban Mersini
Zeytin
Üzüm ağacı, Yeryüzünde kültürü yapılan en eski meyve çeşitlerindendir. Tarihçesi milattan önce beş bin yılına kadar uzanmaktadır. Asıl vatanı Anadolu'yu da içine kapsayan Küçük Asya denilen Kafkasya’yı da içine alan bölgedir. Bu nedenden Anadolu, eski ve köklü bir bağcılık kültürüne sahip bir bölgedir. on binin üzerinde üzüm çeşidi bulunduğu bilinmektedir. Bu rakam Anadolu'da bin iki yüze kadar ulaşabilmektedir.

Türkiye asmanın orta noktası olup, dünya üzerinde yetiştirmeye en elverişli toprak özelliğini bulundurmaktadır. Ülkemizde Ege, Marmara, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri üzüm üretimi bakımından elverişli bölgelerdir. Bu türlerden oluşturulmuş Milli Koleksiyon Bağı Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsünde yer almaktadır. Bunların elli veya altmış civarında ekonomik üretimi yapılmaktadır.

Asma bitkisinin öneminden söz edecek olursak vatanımızda ihraç edilen ürünlerimiz arasında yer almaktadır. Asma meyvesinin yani diğer adı üzümün besin değeri oldukça yüksektir. Yapılan araştırmalarda üzümün besin değeri A, B, B2 VE C vitamini bakımından zengin olduğuna rastlanmıştır. Üzüm ağacının meyvesi olan üzüm sofralık tüketim dışında; kurutmalık, şaraplık, şıralık konservelik, ve sirkelik olarak da tüketildiğinden yılın her ayında beslenmede kullanılmaktadır. Aynı zaman da üzüm ağacının yaprağından da faydalanılmaktadır. Üzüm yaprağı ihraç edilerek gelirde elde edilir. Ülkemizde yetişen en önemli üzüm çeşitleri: Sultani Çekirdeksiz üzüm, Çavuş, Ada Karası, Ak Üzüm, Bornova Misketi, Hamburg Misketi, Horozkarası, Müşküle, Misket, Öküzgözü, Boğaz kere ve Kalecik Karası gibi olarak bilinen türlerin başında gelmektedir.

Üzümün Faydaları: Üzüm, yüksek derecede şeker içerdiği için, kalori bakımından değeri yüksek bir meyve türüdür. Aynı zamanda mineral maddelerden kalsiyum, potasyum, sodyum ve demir bakımından zengin olduğu gibi bazı vitaminler (A, B1, B2, Niacin ve C vitaminleri) bakımından da önemli bir kaynak besin olarak kabul edilebilir. Fakat üzümün beslenme değerini oluşturan maddelerin özellikleri ve miktarı, taze veya işleme sonucunda ulaştığı mamul ürüne bağlı olarak değişmektedir. Yaş üzüm ile kıyaslandığında, kuru üzüm ve pekmez daha az miktarda su içerdiğinden yüksek kalorili oldukları bilinmektedir. Demir ve kalsiyum mineralleri bakımından değerlerinin daha yüksek olduğu bilinmektedir. Kurutma ve üzüm suyuna işleme sırasında, özellikle A ve C vitaminlerinde önemli kayıplar olduğu tahmin edilmektedir. Verilen besin değerleri ile ilişkili olarak üzüm, birkaç karaciğer hastalıkları ile kansızlığın tedavisinde oldukça etkili olduğu söylenmektedir. Yüksek tansiyonu kontrol altında ve dengeli tutar. Aynı zamanda içerdiği meyve asitleri ve lifli yapısı ile mideye zarar vermeden böbrek ve barsak sisteminin çalışmasını düzenler, kanın temizlenmesine ciddi anlamda yardımcı olur. Yüksek kalori içermesine rağmen, çok düşük miktarlarda yağ ve protein içerdiğinden diyet içinde doktorlar tarafından tavsiye edilen bir besindir.

Üzüm ağacının başlıca faydaları: Vücuda kuvvet verir. İshali keser. Sarılığa karşı faydalıdır. Toplar damarları güçlendirici etkiye sahip olan asma yaprakları şişmelerde, varis ve hemoroitte faydalı olmasının yanında rahim kanalları kanamalarını da durdurmaya yardımcı olur. Gerek asma yaprağı gerekse kuru üzüm hafızayı güçlendirmekte etkilidir. ekşi olduğu görülmektedir.


Adıyaman Kent Ormanı
Afyonkarahisar Kent Ormanı
Amasya Kent Ormanı
Ankara Kent Ormanı
Antalya Kent Ormanı
Ardahan Kent Ormanı
Artvin Kent Ormanı
Balıkesir Kent Ormanı
Bilecik Kent Ormanı
Bolu Kent Ormanı
Burdur Kent Ormanı
Bursa Kent Ormanı
Çanakkale Kent Ormanı
Çankırı Kent Ormanı
Çorum Kent Ormanı
Denizli Kent Ormanı
Diyarbakır Kent Ormanı
Düzce Kent Ormanı
Erzurum Kent Ormanı
Eskişehir Kent Ormanı
Şanlıurfa Kent Ormanı
Giresun Espiye Kent Ormanı
Giresun Ünye Kent Ormanı
Gümüflhane Kent Ormanı
Hatay Kırıkhan Kent Ormanı
Isparta Eğirdir Kent Ormanı
Isparta Kent Ormanı
Isparta Sütçüler Kent Ormanı
İstanbul Kent Ormanı
İzmir Kent Ormanı
Kahramanmarafl Kent Ormanı
Karabük Kent Ormanı
Karabük Safranbolu Kent Ormanı
Karabük Yenice Kent Ormanı
Karaman Yunus Emre Kent Ormanı
Kastamonu Kent Ormanı
Kırıkkale Kent Ormanı
Kilis Kent Ormanı
Kütahya Domaniç Ebe Çamlığı Kent Ormanı
Kütahya Kent Ormanı
Manisa Akhisar Kent Ormanı
Manisa Gördes Kent Ormanı
Manisa Kent Ormanı
Mersin Kent Ormanı
Muğla Kent Ormanı
Niğde Kent Ormanı
Ordu Kent Ormanı
Osmaniye Kent Ormanı
Sakarya Kent Ormanı
Samsun Kent Ormanı
Sinop Kent Ormanı
Sivas Kent Ormanı
Tokat Kent Ormanı
Uflak Kent Ormanı
Edirne Kent Ormanı
Yalova Kent Ormanı
Kocaeli Kent Ormanı
Elazığ Kent Ormanı
Konya Mevlana Kent Ormanı
Yozgat Kent Ormanı
Erzincan Atatürk Kent Ormanı
Konya Akşehir Kent Ormanı
Zonguldak Kent Ormanı