Armut
Ayva
Badem
Ceviz
Dut
Elma
Erik
İncir
Kayısı
Kiraz
Kivi
Mandalina
Muz
Nar
Nektarin
Portakal
Şeftali
Üzüm
Vişne
Yaban Mersini
Zeytin
Zeytin ağacı Zeytingillerden, Akdeniz ülkelerinde yetişmekte olan, 10-20 metre arasında değişen yüksekliklere sahip, dalları dikensiz ve yaprakları karşılıklı olan küçük ve gümüş renginde uzun ömürlü bir ağaçtır. Boylu bir çalı olarak da karşımıza çıkabilen bu ağaç sık dallı, yayvan tepeli ve her mevsim yeşil yapraklara sahip olan bir ağaçtır.

Geniş, kıvrımlı ve yamru yumru bir gövdeye sahip olan ağaç yaşlandıkça düzgün gri renkli gövde kabuğunun giderek çatlaması söz konusudur. Ağacın tepesi ise her sene yaklaşık olarak artan boyu kadar genişlemektedir. Uzun ömürlü bir ağaç olan zeytin ağacı yaklaşık 2000 yıl yaşayabilmektedir. Verimli topraklarda yetiştiğinde tepesi açık ve asimetrik olan ağacın verimsiz topraklarda tepesinin daha yoğun ve yuvarlak bir yapıya sahip olduğunu görebilmek mümkündür.

Sürgünleri gri renkte, dikensiz ve neredeyse üç köşeli olan ağacın çok kısa saplı, mızraksı ve deri gibi sert yapraklarının sürgünlere karşılıklı çiftler halinde dizildiği görülmektedir. Yapraklarının şekillerine baktığımız zaman basit, tam kenarlı ve kenarları alt tarafa doğru hafif kıvrık bir yapıya sahip olduğu görülüyor. Baharın sonlarına doğru gelindiği zaman yapraklarının koltuk kısmında seyrek salkımlar halinde açan küçük ve beyazımsı sarı renge sahip kokulu çiçekleri bulunur. Rüzgarların taşımış olduğu çiçek tozları ile döllenmekte olan çiçeklerin etli ve yağlı olan meyveyi verdiği görülür.

Zeytin ağacı meyvesi ilk önce yeşil renkte olmakla beraber olgunlaştığında parlak siyah bir renge sahip olmaktadır. Bu etli meyvenin içinde de ser bir çekirdek bulunmaktadır. Bu meyvenin etli kısmı ve sert çekirdek kısmı kullanılarak elde edilen "zeytin yağı" oldukça değerlidir. Bu bakımdan ekonomik açıdan da ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgesinde sıklıkla tarımı yapılmaktadır. Besleyici değeri oldukça fazla olan zeytinde bol miktarda yağ, A, C, E vitaminleri, Protein, Kalsiyum, Fosfor, Kükürt, Magnezyum ve Klor mineralleri bulunmaktadır.

Zeytin ağacının meyvesi olan zeytin kalp ve damar sağlığı bakımından çok faydalı olmakla beraber yaşlanmanın da etkilerini azaltmaktadır. İçeriğinde kansere karşı etkili pek çok maddeyi barındıran zeytin, sindirim bozuklukları, safra kesesi hastalıkları ve safra kesesi taşı, bağırsak kanseri ve kalp rahatsızlıkları için oldukça yararlı bir yiyecektir.


Adıyaman Kent Ormanı
Afyonkarahisar Kent Ormanı
Amasya Kent Ormanı
Ankara Kent Ormanı
Antalya Kent Ormanı
Ardahan Kent Ormanı
Artvin Kent Ormanı
Balıkesir Kent Ormanı
Bilecik Kent Ormanı
Bolu Kent Ormanı
Burdur Kent Ormanı
Bursa Kent Ormanı
Çanakkale Kent Ormanı
Çankırı Kent Ormanı
Çorum Kent Ormanı
Denizli Kent Ormanı
Diyarbakır Kent Ormanı
Düzce Kent Ormanı
Erzurum Kent Ormanı
Eskişehir Kent Ormanı
Şanlıurfa Kent Ormanı
Giresun Espiye Kent Ormanı
Giresun Ünye Kent Ormanı
Gümüflhane Kent Ormanı
Hatay Kırıkhan Kent Ormanı
Isparta Eğirdir Kent Ormanı
Isparta Kent Ormanı
Isparta Sütçüler Kent Ormanı
İstanbul Kent Ormanı
İzmir Kent Ormanı
Kahramanmarafl Kent Ormanı
Karabük Kent Ormanı
Karabük Safranbolu Kent Ormanı
Karabük Yenice Kent Ormanı
Karaman Yunus Emre Kent Ormanı
Kastamonu Kent Ormanı
Kırıkkale Kent Ormanı
Kilis Kent Ormanı
Kütahya Domaniç Ebe Çamlığı Kent Ormanı
Kütahya Kent Ormanı
Manisa Akhisar Kent Ormanı
Manisa Gördes Kent Ormanı
Manisa Kent Ormanı
Mersin Kent Ormanı
Muğla Kent Ormanı
Niğde Kent Ormanı
Ordu Kent Ormanı
Osmaniye Kent Ormanı
Sakarya Kent Ormanı
Samsun Kent Ormanı
Sinop Kent Ormanı
Sivas Kent Ormanı
Tokat Kent Ormanı
Uflak Kent Ormanı
Edirne Kent Ormanı
Yalova Kent Ormanı
Kocaeli Kent Ormanı
Elazığ Kent Ormanı
Konya Mevlana Kent Ormanı
Yozgat Kent Ormanı
Erzincan Atatürk Kent Ormanı
Konya Akşehir Kent Ormanı
Zonguldak Kent Ormanı